Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

#1 2007-01-22 11:17:51

anapit
Membru
Inregistrat: 2007-01-07
Mesaje: 3

Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Buna ziua,

Am mai pus o intrebare acum ceva timp. Problema mea s-a lamurit, nu sunt insarcinata dar fierea este marita si mai am si colon iritabil. Iau anticonceptionale de 2 ani si nu am facut pauza. Din cate stiu ar trebui sa faci pauza de o luna dupa un an. In aceasta perioada trebuie sa olosesc o alta metoda contraceptiva nu? Iar reluarea anticonceptinalelor cum se face?
O alta intrebare este legata de tipul anticonceptionalelor. Eu iau Novinette. Ce parere aveti? Si in afara de anticonceptionale care metoda ofera aproape 100 % protectie. Vreau sa mentionez ca sunt casatorita, dar inca nu pot avea un copil pentru ca am avut o intrerupere in cartea de munca si nu pot beneficia de indemnizatia aceea de la stat.

Multumesc anticipat,

Offline

 



#2 2007-01-22 11:28:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

pauza aceea despre care vorbesti este folclor. Nu e deloc necesara adica. In afara de contraceptive doar abstinenta mai asigura protectie atit de mare....se apropie si prezervativul
Eu am asadar parerea sa nu iti complici existenta cu tot felul de pauze nenecesare...vei intrerupe pastilele cind vei considera ca e vremea sa faci un copil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-01-22 13:55:30

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

folclorul asta ne da batai de cap. mai auzisem zilele trecuet pe la faculate cum ca daca iei mai multi ani la rand anticonceptionale nu mai poti sa ramai insarcinata deoare ovarul nu mai functioneaza la capacitatea si pt fct pe care o are.uffffffff

Offline

 

#4 2007-01-22 14:27:39

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

ba poti. doar ca se poate sa ramai mai greu.


Nobody home

Offline

 

#5 2007-01-24 14:14:41

anapit
Membru
Inregistrat: 2007-01-07
Mesaje: 3

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Multumesc pentru raspunsurile voastre. Eu auzisem ca anticonceptionalele ataca ficatul, si eu afland in ultimul timp ca sufar de fiere am crezut ca este necesar sa intrerup macar pntru o luna anticonceptionalele.

Offline

 

#6 2007-02-03 09:19:48

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

eu ieri am fost la un medic,la un cabinet de planning si am inteles k e bine otutsi sa faci o astfel de pauza de o luna la cam 4 ani.. Intr-adevar, in America fetele iau anti din frageda pruncie pana inspre menopauza dar mie nu mi s-ar parea o idee proasta o astfel de pauza.. In final,o luna cu prezervative nu poate fi asa riscanta


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#7 2007-02-03 10:30:00

o fata
New member
Inregistrat: 2006-11-27
Mesaje: 16

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Eu am discutat si cu medicul meu despre problemele care apar in urma folosirii anticonceptionalelor.Am o prietena in America si ea a luat 5 ani antibebe si apoi nu a mai putut pastra sarcina ,medicul i-a spus ca e din cauza anticonceptionalelor. Acum am aflat de la doctor ca pilulele din strainatate contin un numar mult prea mare de hormoni ,cele ca Yasmin ,Marvelon *etc. avand un numar mediu de hormoni si cel mai indicat. Am aflat ca se poate ca din cauza antibebelurilor 4,5 luni dupa ce le-ai intrerupt sa nu poti avea bebe ,dar apoi...sigur ca se poate ,problemele care apar datorandu-se nu pilulelor ci anatomiei fiecaruia (prieten mea a facut un blocaj uterin).

Offline

 

#8 2007-02-03 15:20:11

carlita
Full member
Inregistrat: 2006-08-27
Mesaje: 260

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

dar daca de ex eu voi lua 10 ani de acum inainte pastile nu voi avea probleme sa raman insarcinata?am numai17 ani...si pana pe la 25 nu vreau bebe...

Offline

 

#9 2007-02-03 15:21:45

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

carlinta, iti pot da exemplu pe docoressa care dupa 6 ani de pastilute a ramas insarcinata dupa 11 luni de incercari. asadar se poate sa ramai mai greu.


Nobody home

Offline

 

#10 2007-02-03 15:29:45

carlita
Full member
Inregistrat: 2006-08-27
Mesaje: 260

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

aha...cam mult 11luni...hmmm

Offline

 

#11 2007-02-03 15:30:17

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

si 6 ani e mult...


Nobody home

Offline

 

#12 2007-02-03 18:04:29

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

si totusi...ca sa nu te chinui 11 luni n ar fi mai bine sa se faca macar la 2 ani pauza?


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#13 2007-02-04 09:52:01

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

mah, fiecare face cum crede dupa ce s-a sfatiu cu medicul.
si cred ca depinde si de organism.


Nobody home

Offline

 

#14 2007-02-04 10:31:22

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

dak nu ma insel uneori pastilutele se administreaza pe termen scurt si in tratamente de fertilitate si asta de la doc o stiu..aku yo cred sincer k depinde mult de organismul fiecaruia si de aceea un control amanuntit inainte de utilizare antibebe e atat de necesar


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#15 2007-02-15 20:25:59

Nikko
Full member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 407

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Dupa cat timp dupa ce se i-au anticonceptionalele se poate avea un contact sexual, fara alta protectie....eu am auzit ca dupa 3 luni de luat pastilute...este adevarat...daca nu datimi raspunsul exact, va rog

Va multumesc

Offline

 

#16 2007-02-15 20:37:11

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

nikko nu e adevarat ce ai auzit tu ! daca pastilele sunt luate din prima zi a menstruatiei protectia este oferita inca de atunci..daca sunt incepute ulterior este nevoie de 7 zile de protectie suplimentara.

Offline

 

#17 2007-02-15 20:49:17

Nikko
Full member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 407

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Merci mult...ca vreu sa i-au...si nu stiam exact cand se poate face fara o alta protectie decat ce a a pastilutelor :$ .... deocamdata mai am de asteptat un pic....si oricum mai dureaza pana la marea intalnire ....

Offline

 

#18 2007-02-16 11:20:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

Nikko, daca vrei sa iei, zic sa profiti de timpul pe care il ai acum si sa faci un drum la un medic de planning...acolo aflii tot ce te intereaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2008-03-10 14:43:34

mirabela87
Membru
Inregistrat: 2008-03-10
Mesaje: 2

Re: Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

buna ziua , am citit mai devreme pe forum ca yasmin contine  un numar prea mare de hormoni!?u iau anticonceptionale yasmin de 2 ani si jumatate, am inceput prima oara cu jeanin la recomandarea medicului dar fiind in strainate si negasindu-le la recomandarea medicilor de aici mi-a dat yasmin care mi-au zis ca sunt foarte apropiate . in tara doctorul meu mi-a zis ca nu are nimic ca le-am schimbat, si am continuat cu ele! ultima oara mi-a zis sa fac o pauza dupa un an si jumatate ! nu am nici o simtoma adversa de la ele dar as vrea sa intreb daca mi-ar putea dauna in viitor! cand am fost ultima oara la ginecolog  la doctorul meu in tara,( e ceva timp de atunci) cred  ca acum aproape 10 luni mi-a zis ca sunt bine la ovare datorita in mare si anticonceptionalelor ( am avut ovarul stang inflamat )dar mi-a a zis ca am putin nisip la rinichi a luat tratament si m-am simtit foarte bine, dar acum am iar dureri jos in partea stanga si ma deranjeaza cand urinez! poate sa fie de la ovare sau de la rinichi ? iar anticonceptionalele nu au nici o vina in asta nu? o sa ma duc la doctor dar pana atunci e ceva timp , lucrez ca ospataritza si nu prea am multe zile libere ! multumesc mult si sper sa primesc un raspuns

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Trebuie facuta pauza de anticonceptionale o data la un an?

   

Footer-ul board-ului

© Copyright 2002–2024 forummamici.ro
© ForumMamici.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.