Testare a fertilitatii


#1 2011-04-10 10:19:19

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Testare a fertilitatii

Buna ziua!

Nu sunt sigura unde sa pun intrebarea asta, sper ca e bine aici.

As vrea sa stiu in ce consta sau cat de complicata este procedura de testare pentru a se constata daca o femeie poate avea copii sau nu, si mai ales cat de sigur este raspunsul in urma testelor. Adica daca se poate renunta la alte metode contraceptive si sa existe siguranta de 100% ca nu ramane insarcinata.

Stiu ca nu fac parte din categoria majoritara a oamenilor (si mai ales a femeilor), care isi doresc copii. Chiar dimpotriva. Pentru mine ar fi cel mai mare cosmar posibil sa raman insarcinata. Motivele tin de anumite convingeri personale despre lumea in care traim si gandul de a mai aduce alti oameni in ea.

Eu iau anticonceptionale de aproape 3 ani (am 25 de ani), si anume de cand m-am imprietenit cu un baiat. Dat fiind ca in ultimele 6 luni am avut niste probleme in relatie datorita carora s-a diminuat dramatic si viata noastra sexuala, incep sa ma ganesc ca e aiurea sa iau anticonceptionale, pentru un contact pe luna, sau chiar la doua luni.

Dintre toate metodele pe care le cunosc, cea cu anticonceptionale mi se pare cea mai sigura, insa mi se pare nociva pentru organism. Problema mea este ca daca nu iau anticonceptionale, am un ciclu extrem de neregulat, poate sa vina si la cateva luni o data, deci daca as trece pe alte metode contraveptive, prezervativ, spermicide, etc (oricat de rar s-ar intampla sa am relatii sexuale cu prietenul meu), as muri de stres tot asteptand sa imi vina urmatorul ciclu, riscand sa fiu deja insarcinata in cateva luni pana sa imi dau seama. Si oricum nu cred ca as avea incredere in cei 80% protectie pe care o promit prezervativele - dupa logica mea, inseamna ca o data din 5 raman insarcinata, ceea ce este inacceptabil.

Deci, intrebarea mea ramane legat de procedura de testare a infertilitatii/sterilitatii (in ce consta, cat dureaza, daca e dureroasa, cat e de sigura in stabilirea infertilitatii), si de asemenea daca mai aveti alte idei pentru cineva care nu doreste in ruptul capului sa faca vreodata copii, sa faca avort, sau sa ajunga la operatii (de legare a trompelor).

Ma gandesc foarte serios la abstinenta, desi as prefera sa nu fie cazul.

Sper ca nu v-am plictisit cu trista mea poveste si astept sfaturi.

Multumesc.

Offline

 



#2 2011-04-10 16:10:42

Elenamonica
Membru
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 1

Re: Testare a fertilitatii

Am si eu o intrebare....esti protejata din prima zi cand incepi sa iei anticonceptionale....De asemenea de cand am inceput sa iau anticonceptionale am niste scurgeri maronii si si ceva dureri...e ceva normal?

Offline

 

#3 2011-04-12 14:46:11

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

Din cate stiu eu esti protejata din prima zi, da.
Despre efectele secundare, pot sa iti spun ca am avut si eu cateva, destul de nesemnificative, in prima saptamana cand le-am luat. Am inteles ca sunt doar in perioada de adaptare a organismului la ele. Daca se agraveaza sau continua mai mult de o luna cred ca trebuie schimbate pastilele.

Citeste cu atentie si prospectul, s-ar putea sa fie trecute acolo efectele secundare "normale" in perioada de adaptare.

Offline

 

#4 2011-04-12 14:47:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Testare a fertilitatii

Elenamonica a scris:

Am si eu o intrebare....esti protejata din prima zi cand incepi sa iei anticonceptionale....De asemenea de cand am inceput sa iau anticonceptionale am niste scurgeri maronii si si ceva dureri...e ceva normal?

daca le-ai inceput din prima zi de menstruatie, da
daca nu esti protejata abia dupa primele 7 zile
da, scurgerile amronii sunt normale

Offline

 

#5 2011-04-12 15:13:30

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Testare a fertilitatii

Enigel, cine ti-a spus tine ca prezervativele au 80%? E cea mai mare prostie, prezervativele sunt sigure in proportie de 99,98%, iar acel procent foarte mic care ramane se datoreaza folosirii lor incorecte sau unor incidente care tin tot de greseala umana. Daca esti sigura ca nu vrei copii, poti sa faci operatie de legare a trompelor, sau iti poti pune sterilet, desi acesta din urma nu stiu ce eficienta are. In cazul primei variante, nu te sfatuiesc sa recurgi la ea, s-ar putea sa regreti mai tarziu si nu prea se va mai putea face nimic.

Offline

 

#6 2011-04-14 08:42:41

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

Cred ca un medic ginecolog mi-a spus de 80%, si se referea tocmai la aceste greseli umane (care se intampla) in utilizarea lor. Problema este ca am auzit de multe cazuri in care prezervativul a dat gres- pentru mine nici cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinata nu este acceptabila. Despre anticonceptionale luate corect nu am auzit niciodata sa nu functioneze.

Dar intrebarea mea principala se referea la ideea de a-mi testa fertilitatea. Eu am ciclul extrem de neregulat, nu imi permit metode contraceptive asupra carora sa am indoieli, ca ajung sa fiu insarcinata in luna a 3-a si sa nici nu banuiesc (sa imi inchipui ca imi intarzie, ca de obicei, sau dimpotriva sa imi intarzie si sa ma urc pe pereti stresandu-ma ca am ramas).

Cat de sigura este conditia sterilitatii la femeile care se testeaza pentru asta? Se poate conta pe rezultatele testelor ca metoda contraceptiva? Si in ce constau testele?






p.s. Bineinteles ca legarea trompelor este exclusa, nu vreau sa imi mutilez corpul, mai bine practic abstinenta decat sa fac o operatie. tongue

Ultima oara a fost editat de Enigel85 (2011-04-14 08:48:50)

Offline

 

#7 2011-04-14 10:54:27

alesya 2
New member
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 12

Re: Testare a fertilitatii

pls raspundeti ... am facut-o  cu prietenul meu  neprotejat  eram in  perioasda  nefertila  nu a ejaculat in mine .... trebuia sa imi   vina pe 11 si  nu mi-a   venit ...si ma  doare  din  cand in cand  burtina  ca si cum  mi-ar veni .  in martie  am luat postinor  (fara  motiv  pana la urma )....  sa  fie de la  postinor??... sunt  sanse sa  fi ramas insarcinata ?grater

Offline

 

#8 2011-04-16 09:41:03

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

As aprecia foarte mult un raspuns la intrebarea despre testele de fertilitate. Stiu ca sunt foarte multe femei care le fac (in alte scopuri decat as fi eu interesata), chiar nu imi poate raspunde nimeni?

Offline

 

#9 2011-04-16 11:52:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Testare a fertilitatii

pai e cam imposibil ce ceri tu... ti se poate garanta ca nu poti face copii daca nu ai uter sau ovare sau... nu stiu, ceva de genul asta, foarte radical. banuiesc ca tie ti s-a spus la un moment dat ca ai avea probleme de fertilitate, nu? ti s-a spus si din ce motiv, ce nu ar functona cum trebuie?

Offline

 

#10 2011-04-16 11:58:21

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Testare a fertilitatii

sau poti sa iti legi trompele

Offline

 

#11 2011-04-16 12:20:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Testare a fertilitatii

a specificat ca nu vrea sa faca vreo operatie

Offline

 

#12 2011-04-17 10:24:58

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

Gargarita, multumesc mult pentru raspuns! Desi nu sunt vesti bune pentru mine.. am facut o ecografie la un moment dat si am si uter si ovare, si medicul a spus ca sunt normale, doar putin cam mici.

Nu mi s-a spus ca as putea fi infertila, era doar o speranta a mea, pentru ca nu mai vreau sa iau anticonceptionale, si nu am incredere in alte metode (non-intruzive).

Multumesc inca o data pentru raspuns, deci pica si varianta asta..


p.s. imi cer inca o data scuze pentru dubla postare - puteti sterge celalalt topic, nu am stiut cum sa il sterg pe asta cand am observat ca e o sectiune unde as putea primi mai degraba un raspuns in sensul asta, am si mentionat ca nu stiu exact unde sa postez.

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, dar aveti un mod cam ostil de a ii informa despre mersul site-ului pe nou-veniti, ca sa nu mai spun despre raspunsurile acide la o intrebare care mie mi se pare fireasca. Multumesc oricum si pentru varianta de a-mi scoate uterul, dar permiteti-mi sa o consider mai degraba o remarca jignitoare decat o solutie, in conditiile in care am mentionat ca nu doresc sa imi mutilez corpul.

O zi buna.

Ultima oara a fost editat de Enigel85 (2011-04-17 10:43:24)

Offline

 

#13 2011-04-17 11:38:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Testare a fertilitatii

offtopic Enigel, acolo unde ai postat sunt fete care isi doresc enorm un bebelus. unele se chinuie de ani de zile cu tratamente si chiar  operatii... pentru ele probabil ca nu exista durere mai mare decat aceea de a nu putea face copii. asa ca imagineaza-ti ca au fost socate de mesajul tau. am inchis topicul nu doar pentru ca se incalcase regulamentul ci si pentru ca mai mult ca sigur discutia ar fi degenarat.

si ontopic: din pacate, asa cum iti spuneam, e greu spre imposibil sa reusesti sa te asiguri ca esti infertila in conditiile date. ar trebui sa faci tot felul de investigatii si sa ai norocul sa si gasesti o afectiune care sa te impiedice sa ramai insarcinata. ori, astfel de probleme, care sa te asigure 100% ca esti sterila sunt foarte putine si este putin probabil, statistic vorbind, sa ai una dintre ele. cele mai multe probleme de fertilitate reduc considerabil sansele de a ramane insarcinata, sau, de a duce o sarcina la termen; dar atat, le reduc, nu le elimina.

Offline

 

#14 2011-04-19 12:46:16

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri.

Offline

 

#15 2011-04-19 14:57:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Testare a fertilitatii

heart_breaker a scris:

Enigel, cine ti-a spus tine ca prezervativele au 80%? E cea mai mare prostie, prezervativele sunt sigure in proportie de 99,98%, iar acel procent foarte mic care ramane se datoreaza folosirii lor incorecte sau unor incidente care tin tot de greseala umana. Daca esti sigura ca nu vrei copii, poti sa faci operatie de legare a trompelor, sau iti poti pune sterilet, desi acesta din urma nu stiu ce eficienta are. In cazul primei variante, nu te sfatuiesc sa recurgi la ea, s-ar putea sa regreti mai tarziu si nu prea se va mai putea face nimic.

draga mea, faci o confuzie...COC sunt cele la care e valabila zicerea ta, cu prezervativul e cam asa cum zice enigel


enigel nu poti sa te bazezi pe testele de fertilitate ca metoda contraceptiva
Nu inteleg exact de ce nu vrei sa mai iei contraceptive insa mie una mi se pare a fi singura metoda acceptabila(in conditia in care nu doresti sterilizare chirurgicala)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2011-04-21 20:29:55

Enigel85
New member
Inregistrat: 2011-04-10
Mesaje: 8

Re: Testare a fertilitatii

Cred ca datorita tuturor controverselor legate de riscurile de sanatate pe termen lung pe care le presupun, si pe care mi le-am asumat intr-o masura cand am inceput relatia cu prietenul meu, dar pe care nu mai sunt asa sigura ca doresc sa mi le asum in stadiul unei relatii in mare parte deteriorate in momentul de fata.

Dupa cum spuneam, si dupa cum am si discutat cu un medic de planning in urma cu cateva luni, parca nu imi vine sa iau pastile degeaba, uneori pentru o luna sau doua. Daca nu le iau pentru ca sa am relatii, nu poate sa insemne decat ca le iau pentru efectele secundare (oricat de probabile sau improbabile sunt ele), ceea ce mi se pare ridicol si cu atat mai frustrant.

In fine.. am inteles acum ca nu este o varianta, dar eu am tot auzit in stanga si in dreapta despre femei care nu pot avea copii, si m-a pocnit intr-o zi gandul ca poate iau pastilele cand nu ar fi absolut deloc nevoie.

Multumesc pentru raspunsuri. (Medicul de planning a refuzat sa ma ia in serios cand am spus ca nu doresc sa fac copii, asa ca nu am reusit sa scot un raspuns clar articulat de la el).

Toate cele bune!

Offline

 

#17 2013-12-13 11:10:24

RinaTina
Banat
Inregistrat: 2012-05-29
Mesaje: 16

Re: Testare a fertilitatii

Nu am plecat cu un gand pozitiv pe acest drum. Nu credeam in fertilizarea in vitro, insa multe cunostinte mi-au recomandat Clinica Fertilia. Dupa ce am terminat tratamentul oferit de doamna doctor Ruxandra Dumitrescu am ramas insarcinata. Nu mi-a venit sa cred. In momentul de fata sunt mamica unei fetite de 4 ani. Preturile sunt uimitor de mici, iti ofera o reducere de 50% la tratament si iti pun la dispozitie un laser PGD ce ajuta la controlul genetic al sanatatii embrionilor si cresterea ratei de sarcini in fertilizarea in vitro. Mult succes!

Offline

 

#18 2013-12-17 12:18:09

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Testare a fertilitatii

Enigel85 a scris:

Cred ca un medic ginecolog mi-a spus de 80%, si se referea tocmai la aceste greseli umane (care se intampla) in utilizarea lor. Problema este ca am auzit de multe cazuri in care prezervativul a dat gres- pentru mine nici cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinata nu este acceptabila. Despre anticonceptionale luate corect nu am auzit niciodata sa nu functioneze.

Dar intrebarea mea principala se referea la ideea de a-mi testa fertilitatea. Eu am ciclul extrem de neregulat, nu imi permit metode contraceptive asupra carora sa am indoieli, ca ajung sa fiu insarcinata in luna a 3-a si sa nici nu banuiesc (sa imi inchipui ca imi intarzie, ca de obicei, sau dimpotriva sa imi intarzie si sa ma urc pe pereti stresandu-ma ca am ramas).

Cat de sigura este conditia sterilitatii la femeile care se testeaza pentru asta? Se poate conta pe rezultatele testelor ca metoda contraceptiva? Si in ce constau testele?



prezervativul, metodele hormonale, ca pastile, plasturi, injectii, inel si implant, si steriletul sunt singurele 3 metode cu cea mai mare eficienta de aproape 100%, din cauza diverselor greseli. la prezervativ greseali frecvente inseamna ca nu-l pui de la inceput, ceea ce este absolut stupid, de ce dumnezeu sa-l mai folosesti atunci? doar sa ai unde sa colectezi sperma? cand se rupe se sfasie si n-ai cum sa nu observi, chiar daca nu va opriti el o sa simta ca s-a dus iti garantez. sansele sa se rupa daca nu il umpli de aer cand il pui, adica sa nu tii de capat, in loc sa tii asa cum scrie in prospect, nu-l deschizi cu unghiile sau dintii, sunt aproape nule. steriletul poate sa se deplaseze extreeem de rar. nu e nevoie sa te sterilizezi. doar foloseste una din asta cu sfintenie smile


p.s. Bineinteles ca legarea trompelor este exclusa, nu vreau sa imi mutilez corpul, mai bine practic abstinenta decat sa fac o operatie. tongue

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului

© Copyright 2002–2024 forummamici.ro
© ForumMamici.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.